Kursy nurkowania, tak samo jak każdy inny rodzaj szkolenia to poszerzenie naszej wiedzy i umiejętności. Wszelkie kursy specjalistyczne, które wchodzą w zakres naszej pracy i w znacznym stopniu wpływają na nasze zdolności podczas wykonywania zwodu, są „imprezami” raczej drogimi. Wysokie ceny szkoleń, które uczą nas w zakresie specjalizacji i naszej branży nie dziwią nas i chętnie inwestujemy wiedząc, że inwestycja ta nam się zwróci. Pewien konflikt interesów pojawia się gdy chodzi o poszerzenie wiedzy z zakresu naszego hobby np. jazda konna, nurkowanie, snowboard, czy inne. Myślimy wówczas: ” dlaczego mam płacić tak dużo za coś czego sam mógłbym się nauczyć?”.

Otóż ceny kursów nurkowych to zupełnie inna kwestia, już pomijając fakt, że przysłowiowe 1500 zł, nie jest wcale wygórowaną sumą za przekazanie umiejętności, które pozwolą nam przeżyć. Nurkowanie to mocno skomplikowany sport, który opiera się na kilku filarach: wiedzy nurka, umiejętnościom nurka i jego sprawności fizycznej jak i sprzęcie nurkowym i jego obsłudze. Wszystkie te czynniki wymagają odpowiedniego szkolenia, długotrwałych ćwiczeń i doświadczonych instruktorów – nurków divemasterów,  którzy nie jedno już przeżyli i są w stanie szkolić również w oparciu o własne doświadczenia.

nurkowanieKurs nurkowania i jego cena, tak samo jak nauki jazdy konnej, skakania ze spadochronem, czy wspinaczki wysokogórskiej jest zależny od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego jak kosztowny jest ten sport dla osób, które czynnie się nim zajmują.Nie warto oszczędzać na kursie nurkowania. Tani kurs nurkowy nie koniecznie musi być drogim kursem nurkowym. Kursanci nurkowi w takim wypadku szkoleni są w bardzo dużych grupach, nie ma więc możliwości indywidualnej rozmowy podczas trudności w wykonaniu zadania. Pomijając fakt, że najtańsze pełne  kursy nurkowe, jakie możemy znaleźć w cenach około 1000 zł. Czy nie warto w związku z tym dopłacić jeszcze trochę, ale mieć pewność, że nasze szkolenie zostanie przeprowadzone profesjonalnie i troskliwie, a nasz podwodny start będzie przede wszystkim bezpieczny.