Nurkowanie pod lodem to bardzo szerokie zagadnienie. Jeśli chcesz nauczyć się prawidłowo i odpowiedzialnie zanurzyć się w zbiorniku o lodowej powierzchni – musisz zgłębić zagadnienia, które nauczą Cię postępowania wobec wszystkich zagadnień, jakie mogą Ci się przydać podczas podlodowego zanurzenia.

phoca_thumb_l_Nurkowanie_podlodowe_jezioro_Pluszne_22

Na kursie nurkowym czeka Cię nie tylko nurkowanie w lodowatej cieczy, ale również test sprawności. Aby odpowiednio poradzić sobie pod wodą w podobnych warunkach pomyśl o odpowiednio dostosowanym dla Ciebie szkoleniu. Przede wszystkim musisz nauczyć się wszystkiego o samym lodzie…

Lód, jego rodzaje i właściwości powinieneś znać jak własną kieszeń. To przede wszystkim na tym podłożu będziesz stał przed zanurzeniem na lodzie przygotujesz się do nurkowania i tam będzie stał Twój asekurant. Jeśli źle ocenisz lód Twoje zanurzenie może być dużo mniej kontrolowane, niż sobie to wyobrażasz. Opisano aż 8 odmian polimorficznych lodu i zanim wejdziesz na zamarznięty zbiornik musisz odpowiednio ocenić lód.

Lód aby miał odpowiednią grubość, aby unieść nurka i ekipę, powinien mieć około 10 – 15 cm. Lód powinien składać się z lodu mętnego i lodu czystego, aby jego grubość i struktura była spójna. Dzięki takiej formie mamy pewność, że lód utrzymuje się na wodzie od jakiegoś czasu, a jego grubość utrzymuje się. Do nurkowania pod lodem powinniśmy wybrać miejsce, gdzie po odgarnięciu śniegu warstwa lodu mętnego wydaje się być raczej zbita i czysta. A jego mętność będzie umiarkowana. Więcej na temat lodu i o nurkowaniu podlodowym już wkrótce.