Nurkowanie nie należy do łatwych umiejętności, prócz ogromu wiedzy, jaki każdy nurek powinien posiadać pozostaje jeszcze obsługa sprzętu. Sprzęt do nurkowania powinno się traktować jak narzędzie – inny zestaw dobierany na podstawie miejsca nurkowego, warunków do nurkowania jak i wielu innych czynników, które rozwiązuje się na podstawie własnych doświadczeń.

Gulf of Mexico, USA: Matt Christensen suiting up before his dive. (Photo Credit © Antenna Films)

Aby wspiąć się na profesjonalne wyżyny nurkowania należy przejść kilka etapów, to jak długo to potrwa zależy jedynie od naszego czasu i środków. Pierwszy kurs nurkowania OWD trwa około dwóch tygodni, w zależności od przeciągania zajęć podstawowych kurs może trwać dłużej, każdy kolejny stopień to podobna ilość poświęconego czasu no i koszty, koszty, koszty… Aby zostać nurkiem profesjonalnym – zawodowym należy mieć jak najwięcej nurków w swoim logbooku. I nurkować ile się da, gdzie się da, aby wpoić sobie pewne zachowania pod wodą i przyzwyczajać swoje ciało do wysiłku w nienaturalnym środowisku.

Aby zostać profesjonalnym nurkiem, należy również dbać o swoją kondycję. Każde zejście pod wodę, jest osobnym wysiłkiem fizycznym, aby wpłynąć na mniejsze zmęczenie, więc i zużycie powietrza, kondycja nurka powinna zostać utrzymana na jak najwyższym poziomie. Aby zostać profesjonalnym nurkiem należy bardzo dużo pracować, a przede wszystkim szkolić się w odpowiednim systemie. Zacznij już dziś!