Nauka nurkowania zawsze ma kilka etapów od amatorskiej fascynacji po profesjonalne podejście i pasję. Nurkowanie nie kończy się na kursie podstawowym OWD, na pewnym etapie nurkowania najbardziej interesujące wydaje się być nurkowanie techniczne, a w szczególności ekstremalne nurkowanie pod lodem i w jaskiniach.nurkowanie_pod_lodem_2012_zakrzowek_16x

Aby móc nurkować w wybranym, trudnym miejscu nurkowym należy wykonać specjalizację nurkową wybraną dla tej dziedziny nurkowej. Specjalizacja nurkowa – nurkowanie jaskiniowe i nurkowanie podlodowe wymagają dobrej jakości sprzętu nurkowego, który zostanie dostosowany do każdej niemal sytuacji. Dlatego ważnym elementem wyposażenia w obu przypadkach jest kask.

pobrane (1)

Kask, jak we wszystkich sportach jest ważny. Ochrona najważniejszej części naszego ciała – głowy wymaga specjalnej uwagi. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której stracimy przytomność pod wodą za sprawą niechcianego urazu w głowę. W nurkowaniu pod lodem, jak i w nurkowaniu jaskiniowym istnieje realne zagrożenie w wyniku którego poprzez krawędź skały, czy taflę lodu doznamy urazu.

W nurkowaniu jak i w innych sportach ekstremalnych należy pamiętać o głowie!