Jak pisaliśmy w poprzednim poście nurkowanie techniczne jest modne. Wszyscy „zapaleńcy” nurkowi za raz po kursie OWD przeskakują w konfigurację Sidemount, suchy skafander i twina. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo pochopne ponieważ nie zapewnia 100% pewności, że nasze nurkowanie techniczne po skąpym doświadczeniu nurkowym będzie tym, czego rzeczywiście byśmy oczekiwali. Możliwość nurkowania na większych głębokościach będzie również po kursie Advanced Open Water Diver (AOWD).

Ale wracając do tematu i porównując prognozy z podręcznika dla nurków rekreacyjnych, należy przeanalizować to co przepowiadano, a to co zmieniło się rzeczywiście w nurkowaniu technicznym.

1. Rebreathery zastąpią aparat o otwartym obiegu w wielu zastosowaniach nurkowania technicznego. Będziesz musiał być certyfikowanym rebreatherowym nurkiem rekreacyjnym, żeby zacząć kurs nurkowania technicznego. Usprawni się szkolenie i ergonomia rebreatherów przez zestandaryzowanie położenia podstawowych układów sterowania (np. bypass tlenu będzie w tym samym miejscu we wszystkich modelach), co pozwoli na łatwe przeniesienie umiejętności motorycznych pomiędzy modelami.

PADI_TecRec_CCR
1. Odpowiedź:  Rebreathery są wciąż za drogie i za młao pewne technologicznie, aby obieg zamknięty był tak bardzo spopularyzowany wśród nurków technicznych. W nurkowaniu technicznym popularne jest wciąż zanurzenie z butlami ale za to w różnych konfiguracjach.

2. Nurkowania głębsze niż 90 metrów (300 stóp) będą rutynowe. –

2.2 Odpowiedź: Niestety ale już 5 lat po prorokowanym terminie nurkowanie techniczne nie przekracza zwykle 60 metrów. Najbardziej zaawansowana nauka na nurka technicznego to tec 50, co oznacza, że największa osiągana głębokość, to bezpieczne 50 metrów.

3. Mimo że nurkowanie techniczne pozostanie małym segmentem przemysłu nurkowego, ten segment będzie wzrastał. Statki nurkowe będą oferowały więcej wypraw wyłącznie dla nurków technicznych, a producenci będą zwracali większą uwagę na ich potrzeby.

3.3 Odpowiedź: Prawda. Nurkowanie techniczne jest popularne – mało tego jest modne. Wyjazdy nurkowe dedykowanie tylko i wyłącznie nurkom technicznym, to niemal 50 % nurkowego rynku turystycznego. Nurkowanie techniczne daje niewyobrażalne możliwości. To przede wszystkim nurkowanie na większych głębokościach , dzięki czemu można zobaczyć więcej i dłużej cieszyć się tymi widokami.

Porównanie do innych faktów na temat nurkowanie technicznego ze stanem obecnym – nastąpi niebawem ;)

Jeśli macie jakieś pytania do tego artykułu – piszcie.