Nurkowanie Techniczne jest stosunkowo nowe w świecie podwodnym.  Nurkowanie takie wymaga obsługi sprzętu nurkowego o wiele bardziej skomplikowanego i rozbudowanego niż w nurkowaniu rekreacyjnym. Nurkowanie techniczne wymaga podjęcia o wiele większego ryzyka niż podczas płytkiego nurkowania rekreacyjnego. Oznacza to, iż poziom przeszkolenia, jakie jest niezbędne do podjęcia –  zwiększa się z każdym metrem.

Nurkowanie techniczne – to nurkowanie specjalistyczne, które wymaga o wiele większej wiedzy i umiejętności, niż każdy poprzedni stopień nurkowy. Dlatego też o wiele mniej osób zajmuje się tego typu nurkowaniem. Nurkowanie techniczne zrodziło się prawdopodobnie w latach 60. i zostało ono wygenerowane przez nurków ekstremalnych, którzy chcieli coraz głębiej penetrować podwodne jaskinie i poszerzali tę dziedzinę specjalistycznego nurkowania.

Sprzęt do nurkowania jaskiniowego zaczął być również wykorzystywany podczas zanurzeń na wrakach. Konfiguracja tech to nurkowanie z tak zwanym twinem – czyli dwiema butlami bez stopek, które złączone są metalową klamrą. Wchodząc pod wodę w takiej konfiguracji możemy wziąć ze sobą również dodatkowe butle dopinane do D-ringów, butla taka to tak zwany stage, który służy do dekompresji, bądź jako depozyt powietrza/mieszanki gazowej na zapas, podczas pobytu pod wodą. Nurkowanie techniczne odbywa się najczęściej w bardzo małych grupach nurków, bądź nawet w pojedynkę (niewskazane).

Nurkowanie techniczne to specjalizowanie się w pięciu różnych rodzajach nurkowań: nurkowanie głębokie, nurkowanie trimiksowe, jaskiniowe, wrakowe i nurkowanie przy użyciu nowych technologii (technology – specific). Jeśli masz ambicje szkolić się na nurka technicznego, musisz pamiętać, że jest to jeden z kolejnych poziomów w systemie szkoleniowym PADI i zanim przejdziesz na ten typ nurkowania musisz osiągnąć: kurs OWD, kurs AOWD, kurs Rescue Diver.